Home

1. Catch the King Chess Materials

2. FAQ (Frequently Asked Questions)

3. Teacher & Classroom Questions

4. Introductory Email Chess (Practice Session)

5. Consultation & Tandem Chess

6. Puzzles (Math Chess & Trivia)

7. Programs & Activities

8. Tournament Information & Registration

E-MAIL

 

Paul Simon's
"Catch the King"
(Chess For Elementary Schools)


Tournament Information & Registration

  • Watch this page for information on upcoming events.

  • Tournament Chess involves competition. Participants are expected to know the rules of play and procedure.

  • Schools may inquire or register for tournaments (Championship, Invitational, Friendship, etc.) at this site by email.

Canadian Chess Challenge

*The Canadian Chess Challenge (formerly known as the Grade by Grade Chess Tournament) is an annual even organized by the Chess'n Math Association offering schools the opportunity to participate at a provincial, and possibly, national level.*

Regional Elementary School Tournaments for the Grand Erie District School Board

Simcoe Family of Schools Qualifier for the Provincial Championship
Primary (Grades 1 - 3) & Intermediate (Grades 7 & 8)- Tuesday February 17, 2004 @ West Lynn School - 9 a.m. - 12 p.m.
Junior (Grades 4 - 6) - Tuesday February 17, 2004 @ West Lynn School - 1 p.m. - 4 p.m.

Cayuga Family of Schools Qualifier for the Provincial Championship
Primary (Grades 1 - 3) - Tuesday February 24, 2004 @ Rainham Central School - 9 a.m. - 12 p.m.
Junior (Grades 4 - 6) & Intermediate (Grades 7 & 8) - Wednesday February 25, 2004 @ Jarvis Public School - 9 a.m. - 12 p.m. (if necessary)

Brantford Family of Schools Qualifier for the Provincial Championship
Primary (Grades 1 - 3) - Tuesday March 2, 2004 @ Brier Park School - 9 a.m. - 4 p.m. (if necessary)
Junior (Grades 4 - 6) - Wednesday March 3, 2004 @ Centennial-Grand Woodlands School - 9 a.m. - 4 p.m. (if necessary)
Intermediate (Grades 7 & 8) - Thursday March 4, 2004 @ Prince Charles School - 9 a.m. - 4 p.m. (if necessary)

*Registrations on or by Friday February 6, 2004*

**Primary Tournaments for Simcoe and Cayuga Family of Schools are Cancelled. Registered students from these areas may participate in the Brantford Family of Schools Primary Tournament at Brier Park School once they have confirmed their entry.**

Results - 2004

Simcoe Family of Schools Qualifier for the Provincial Championship

1. Boston Public School - Grade 4
2. Boston Public School - Grade 5
3. Courtland Public School - Grade 6
4. West Lynn Public School - Grade 7
5. Townsend Central School -
Grade 8

Cayuga Family of Schools Qualifier for the Provincial Championship

1. Rainham Central School - Grade 4
2. Rainham Central School - Grade 5
3. Rainham Central School - Grade 6
4. Rainham Central School - Grade 7
5. Rainham Central School -
Grade 8

Brantford Family of Schools Qualifier for the Provincial Championship

1. Elgin Ave. Public School - Grade 1
2. Rainham Central School - Grade 2
3. Greenbrier Public School - Grade 3
4. Branlyn Community School - Grade 4
5. Centennial-Grand Woodlands School - Grade 5
6. Agnes G. Hodge Public School - Grade 6
7. Grandview Public School - Grade 7
8. Branlyn Community School - Grade 8

Results - 2003

Simcoe and Cayuga Family of Schools Qualifier for the Provincial Championship

1. Walsh Public School - Grade 4
2. Boston Public School - Grade 5
3. Boston Public School and Rainham Central School - Grade 6
4. Windham Central School - Grade 7
5. Townsend Central School -
Grade 8

Brantford Family of Schools Qualifier for the Provincial Championship

1. Centennial-Grand Woodlands School - Grade 1
2. Rainham Central School - Grade 2
3. Boston Public School - Grade 3
4. Centennial-Grand Woodlands School - Grade 4
5. Graham Bell School - Grade 5
6. Branlyn Community School - Grade 6
7. James Hillier School - Grade 7
8. Branlyn Community School - Grade 8

Grand Erie District School Board

Elementary School Chess Tournaments

Preliminary Tournaments

Simcoe Family of Schools Championship - Wed. April 7, 2004 (Junior & Intermediate 9 a.m. - 12 p.m.) @ Lynndale Heights Public School

Cayuga Family of Schools Championship - Wed. April 14, 2004 (Junior & Intermediate 9 a.m. - 12 p.m.) @ Seneca Central Public School

Brantford Family of Schools Championship - Wed. April 21, 2004 (Junior 9 a.m. - 12 p.m. & Intermediate 1 p.m. - 4 p.m.) @ Branlyn Community Public School

Final

Grand Erie District School Board Championship - Wed. April 28, 2004 (Junior & Intermediate 9:30 a.m. - 12 p.m.) @ Boston Public School

*Registrations on or by Friday March 26, 2004*

Registered Schools

Below is the list of the schools who have registered for the upcoming Family of Schools Championships. If your school has registered and does not appear below, or is not in the proper category, please contact me immediately:

Simcoe Family of Schools Championship - Wed. April 7/04 (jnr. & int. - a.m.) @ Lynndale Heights Public School

Junior - 1. Boston 2. Courtland 3. Delhi 4. Doverwood 5. Lynndale Heights 6. Teeterville 7. Walsh 8. West Lynn

Intermediate - 1. Lynndale Heights 2. West Lynn 3. Townsend Central

Cayuga Family of Schools Championship - Wed. April 14/04 (jnr. & int. - a.m.) @ Seneca Central Public School

Junior - 1. J. L. Mitchener 2. Jarvis 3. Rainham Central 4. Seneca Central

Intermediate - 1. J. L. Mitchener 2. Rainham Central 3. Seneca Central

Brantford Family of Schools Championship - Wed. April 21/04 (jnr. - a.m.) & (int. - p.m.) @ Branlyn Community Public School

Junior - 1. Bellview 2. Branlyn 3. Brier Park 4. Burford District 5. Cedarland 6. Centennial-Grand Woodlands 7. Central 8. Coronation 9. Graham Bell 10. Grandview 11. Greenbrier 12. James Hillier 13. King George 14. Lansdowne-Costain 15. Major Ballachey 16. Mt. Pleasant 17. Prince Charles 18. Princess Elizabeth 19. Ryerson 20. St. George-German 21. Woodman-Cainsville

Intermediate - 1. Brier Park 2. Cedarland 3. Centennial-Grand Woodlands 4. Coronation 5. Grandview 6. Greenbrier 7. James Hillier 8. Joseph Brant 9. King George 10. Lansdowne-Costain 11. Major Ballachey 12. Mt. Pleasant 13. Onondaga-Brant 14. Ryerson 15. St. George-German 16. Woodman-Cainsville

Tournament Results - 2004

Simcoe Family of Schools Championship - Wed. April 7/04 (jnr. & int. - a.m.) @ Lynndale Heights Public School

Junior - 1. Boston (39) 2. Delhi (33) 3. Teeterville (24) 4. Walsh (20) 5. Courtland (15) 6. West Lynn (14) 7. Doverwood (11) 8. Lynndale Heights (11)

Intermediate - 1. Townsend Central (30) 2. Lynndale Heights (24) 3. West Lynn (18)

Cayuga Family of Schools Championship - Wed. April 14/04 (jnr. & int. - a.m.) @ Seneca Central Public School

Junior - 1. Rainham Central (29) 2. Jarvis (26) 3. Seneca Central (12) 4. J. L. Mitchener (4)

Intermediate - 1. Rainham Central (30) 2. Seneca Central (23) 3. J. L. Mitchener (18)

Brantford Family of Schools Championship - Wed. April 21/04 (jnr. - a.m.) & (int. - p.m.) @ Branlyn Community Public School

Junior - 1. - 4. Branlyn (27), St. George-German (22), Grandview (21) & Brier Park (20) Play-off Results - 1. Branlyn (12) 2. Grandview (9) 3. St. George-German (7) 4. Brier Park (7) 5. Prince Charles (21) 6. James Hillier (19) 7. Coronation (18)* 8. Central (17) 9. King George (16) 10. - 11. & 12. Burford District, Cedarland & Graham Bell (16) 13. Princess Elizabeth (13) 14. & 15. Centennial-Grand Woodlands & Mt. Pleasant (11) 16. Ryerson (10) 17. Lansdowne-Costain (9) 18. Greenbrier (8) 19. Bellview (6) 20. Woodman-Cainsville (4) 21. Major Ballachey (did not participate)

*Coronation received the Lorne Berry Memorial Award for the Most Improved junior team - from 19th place (2003) to 7th place (2004).*

Intermediate - 1. Lansdowne-Costain (36) 2. James Hillier (35) 3. Ryerson (32) 4. St. George-German (27) 5. Grandview (26) 6. Cedarland (22) 7. Major Ballachey (21) 8. Centennial-Grand Woodlands (18)* 9. Brier Park (18) 10. Mt. Pleasant (17) 11. Greenbrier (16) 12. Onondaga-Brant (15) 13. Joseph Brant (14) 14. Coronation (14) 15. Woodman-Cainsville (10) 16. King George (7)

*Centennial-Grand Woodlands received the Lorne Berry Memorial Award for the Most Improved intermediate team - from 15th place (2003) to 8th place (2004).*

**The top two junior and intermediate teams have qualified for the finals held at Boston School on April 28.**

Finalists

Simcoe - Boston (jnr.), Delhi (jnr.), Townsend Central (int.) & Lynndale Heights (int.)

Cayuga - Rainham Central (jnr. & int.), Jarvis (jnr.) & Seneca Central (int.)

Brantford - Branlyn (jnr.), Grandview (jnr.), Lansdowne-Costain (int.) & James Hillier (int.)

Final Standings for the G. E. D. S. B. Chess Championship - 2004

Junior - 1. Branlyn (20) 2. Boston (19) 3. Delhi (15) 4. Jarvis (13) 5. Grandview (12) 6. Rainham Central (9)

Intermediate - 1. James Hillier (24) 2. Townsend Central (18) 3. Lansdowne-Costain (15) 4. Rainham Central (13) 5. Lynndale Heights (10) 6. Seneca Central (8)

Tournament Results - 2003

Simcoe Family of Schools Championship - Wed. April 2/03 (jnr. & int. - a.m.) @ Lynndale Heights Public School

Junior - 1. Boston (38) 2. West Lynn (24) 3. Bloomsburg (22) 4. Delhi (20) 5. Teeterville (18) 6. Doverwood (15) 7. Walsh (15) & 8. Lynndale Heights (14)

Intermediate - 1. Windham Central (23) 2. West Lynn (22) 3. Townsend Central (19) 4. & 5. Walsh (won tie-breaker) (12) & Lynndale Heights (12)

Cayuga Family of Schools Championship - Wed. April 9/03 (jnr. & int. - a.m.) @ Seneca Central Public School

Junior - 1. J. L. Mitchener (23) 2. & 3. Rainham Central (won tie-breaker) (17) & Seneca Central (17) 4. Hagersville (16) 5. Anna Melick (15)

Intermediate - 1. Rainham Central (23) 2. J. L. Mitchener (22) 3. Seneca Central (20) 4. Anna Melick (15) 5. Jarvis (8) 6. Dunnville Central (1)

Brantford Family of Schools Championship - Wed. April 16/03 (jnr. - a.m.) & (int. - p.m.) @ Branlyn Community Public School

Junior - 1. - 4. Grandview (27), Graham Bell (25), James Hillier (24) & Cedarland (won tie-break) (21) Play-off Results - 1. James Hillier (15) 2. Graham Bell (7) 3. Grandview (7) & 4. Cedarland (6) 5. & 6. Branlyn (won tie-breaker) (21) & St. George-German (21) 7. Prince Charles (20) 8. Brier Park (19) 9. Burford District (19) 10. Greenbrier (16) 11. Centennial Grand-Woodlands (15) 12. & 13. Ryerson & Major Ballachey (14) 14. Mt. Pleasant (14) 15. King George (12) 16. Dufferin (11) 17. Central (11) 18. Woodman-Cainsville (8) 19. Coronation Brantford (7) 20. Lansdowne-Costain (4) 21. Princess Elizabeth (1) 22. Bellview (0)

Intermediate - 1. Ryerson (36) 2. Branlyn (32) 3. Cedarland (28) 4. James Hillier (27) 5. St. George-German (25) 6. Major Ballachey (25) 7. Lansdowne-Costain (24) 8. Coronation Brantford (22) 9. Joseph Brant (21) 10. Woodman-Cainsville (20) 11. Burford District (19) 12. Prince Charles (17) 13. King George (14) 14. Mt. Pleasant (10) 15. Centennial Grand-Woodlands (6) 16. Dufferin (5)

*The top two junior and intermediate teams have qualified for the finals held at Boston School on April 23.*

Finalists

Simcoe - Boston (jnr.), West Lynn (jnr.), Windham Central (int.) & West Lynn (int.)

Cayuga - J. L. Mitchener (jnr. & int.) & Rainham Central (jnr. & int.)

Brantford - James Hillier (jnr.), Graham Bell (jnr.), Ryerson (int.) & Branlyn (int.)

Final Standings for the G. E. D. S. B. Chess Championship - 2003

Junior - 1. Boston (24) 2. James Hillier (20) 3. & 4. J. L. Mitchener (won tie-breaker) (13) & Graham Bell (13) 5. West Lynn (10) 6. Rainham Central (9)

Intermediate - 1. Branlyn (24) 2. Ryerson (21) 3. Windham Central (15) 4. Rainham Central (12) 5. West Lynn (9) 6. J. L. Mitchener (7)

Tournament Results - 2002

Norfolk County Championship - Wed. April 3/02 @ Lynndale Heights Public School

Junior - 1. & 2. West Lynn (won tie-breaker) (20) & Boston (20) 3. Lynndale Heights (18) 4. Bloomsburg (17) 5. Teeterville (16) 6. & 7. South (won tie-breaker) (13) & Elgin (13) 8. & 9. Walsh (won tie-breaker) (12) & Delhi (12) 10. Doverwood (7)

Intermediate - 1. Lynndale Heights (28) 2. Townsend Central (22) 3. Windham Central (21)

Haldimand County Championship - Wed. April 10/02 @ Seneca Central Public School

Junior - 1. J. L. Mitchener (25) 2. Rainham Central (24) 3. Seneca Central (22) 4. River Heights (16) 5. Canboro Central (16) 6. Thompson Creek (11) 7. Anna Melick (10)

Intermediate - 1. Rainham Central (30) 2. J. L. Mitchener (22) 3. & 4. Thompson Creek (won tie-breaker) (17) & Anna Melick (17) 5. Canboro Central (14) 6. Jarvis (13) 7. River Heights (11)

Brant County Championship - Wed. April 17/02 (jnr. - a.m.) & (int. - p.m.) @ Branlyn Community Public School

Junior - 1. - 4. Branlyn (26), Lansdowne-Costain (26), James Hillier (26) & Coronation Brantford (17) Play-off Results - 1. Lansdowne-Costain (12) 2. Branlyn (11) 3. James Hillier (10) & 4. Coronation Brantford (3) 5. Grandview (23) 6. St. George-German (19) 7. Major Ballachey (18) 8. Victoria (18) 9. Brier Park (17) 10. Prince Charles (16) 11. Cedarland (14) 12. Coronation-Burford (13) 13. Woodman-Cainsville (13) 14. Ryerson (12) 15. Echo Place (11) 16. - 17. & 18. Oakland-Scotland, Dufferin & Princess Elizabeth (10) 19. Graham Bell (9) 20. Riverview (8) 21. Central (7) 22. Bellview (3)

Intermediate - 1. Ryerson (35) 2. James Hillier (31) 3. & 4. Graham Bell & Coronation Burford (27) 5. Major Ballachey (24) 6. & 7. Branlyn & Coronation Brantford (23) 8. St. George-German (21) Cedarland (won tie-breaker) 9. Joseph Brant (18) 10. Woodman-Cainsville (17) 11. Brier Park (14) 12. Cedarland (11) 13. Oakland-Scotland (10) 14. Dufferin (8)

*The top two junior and intermediate teams have qualified for the finals held at Boston School on April 24.*

Finalists

Norfolk - West Lynn (jnr.), Boston (jnr.), Lynndale Heights (int.) & Townsend Central (int.)

Haldimand - J. L. Mitchener (jnr. & int.) & Rainham Central (jnr. & int.)

Brant - Lansdowne-Costain (jnr.), Branlyn (jnr.), Ryerson (int.) & James Hillier (int.)

Final Standings for the G. E. D. S. B. Chess Championship - 2002

Junior - 1. Lansdowne-Costain (19) 2. Branlyn (18) 3. J. L. Mitchener (16) 4. Boston (15) 5. Rainham Central (11) 6. West Lynn (10)

Intermediate - 1. Ryerson (21) 2. James Hillier (19) 3. Rainham Central (16) 4. Lynndale Heights (13) 5. J. L. Mitchener (10) 6. Townsend Central (10)

Tournament Results - 2001

Norfolk County Championship - Wed. April 4/01 @ Lynndale Heights Public School

Junior - 1. Boston (25) 2. West Lynn (21) 3. Delhi (19) 4. Walsh (16) 5. W. F. Hewitt (15) 6. South (15) 7. Lynndale Heights (13) 8. Walsingham (13) 9. Bloomsburg (11) 10. Elgin (12) 11. Langton (9) 12. Teeterville (7)

Intermediate - 1. & 2. Lynndale Heights (won tie-breaker) (23) & Townsend Central (23) 3. & 4. Walsh (won tie-breaker) (15) & Walsingham (15) 5. Windham Central (12) 6. Langton (1)

Haldimand County Championship - Tues. April 10/01 @ Rainham Central Public School

Junior - 1. Thompson Creek (22) 2. Seneca Central (18) 3. Anna Melick (14) 4. Rainham Central (12) 5. River Heights (7)

Intermediate - 1. Seneca Central (24) 2. Rainham Central (18) 3. River Heights (16) 4. Thompson Creek (15) 5. Jarvis (12) 6. Anna Melick (4)

Brant County Championship - Wed. April 18/01 (jnr.) & Thurs. April 19/01 (int.) @ Branlyn Community Public School

Junior - 1. - 3. St. George-German (25), Lansdowne-Costain (22) & Coronation Brantford (21) Play-off Results - 1. St. George-German (10) 2. Lansdowne-Costain (won tie-breaker) & 3. Coronation Brantford (8) 4. James Hillier (23) 5. Branlyn (21) 6. Grandview (20) 7. Harley-Northfield (18) 8. & 9. Brier Park & Princess Elizabeth (18) 10. Echo Place (14) 11. Graham Bell (14) 12. Ryerson (12) 13. Cedarland (12) 14. Mt. Pleasant (9) 15. & 16. Glen Morris & Major Ballachey (7) 17. Bellview (4) 18. Prince Charles (1)

Intermediate - 1. Ryerson (26) 2. James Hillier (25) 3. Branlyn (22) 4. Major Ballachey (22) 5. St. George-German (19) 6. Coronation Brantford (14) 7. & 8. Cedarland (won tie-breaker) & Coronation Burford (13) 9. Graham Bell (13) 10. Joseph Brant (11) 11. Glen Morris (absent)

*The top two junior and intermediate teams have qualified for the finals held at Branlyn School on April 25.*

Finalists

Norfolk - Boston (jnr.), West Lynn (jnr.), Lynndale Heights (int.) & Townsend Central (int.)

Haldimand - Thompson Creek (jnr.), Seneca Central (jnr. & int.) & Rainham Central (int.)

Brant - St. George-German (jnr.), Lansdowne-Costain (jnr.), Ryerson (int.) & James Hillier (int.)

Final Standings for the G. E. D. S. B. Chess Championship

Junior - 1. Boston (23) 2. St. George-German (16) 3. Lansdowne-Costain (15) 4. Thompson Creek (14) 5. Seneca Central (won tie-breaker) & 6. West Lynn (10)

Intermediate - 1. James Hillier (19) 2. Ryerson (18) 3. Townsend Central (16) 4. Seneca Central (15) 5. Lynndale Heights (10) 6. Rainham Central (10)

Teacher Workshops

The following workshops are available for teachers and/or coaches who are unfamiliar with, or who wish to review, tournament procedures and the formal rules of play. If you wish to attend any of these workshops, please register with me by email and indicate the one(s) you will be attending:

*There are no workshops scheduled for 2004 at this time.*

Rules for the G.E.D.S.B. Chess Tournaments

In order to ensure a successful experience, all participants must be familiar and willing to comply with the following set of rules:

  1. To participate in the county championship, coaches and players must meet one of the following criteria: (a) participated in a "Friendship Tournament", (b) had "in school" servicing (tournament preparation) by Chess Master Paul Simon and/or (c) had past county tournament experience.

  2. Each team must consist of six players.

  3. Teams arriving late for the tournament may be forfeited their first round games.

  4. Players and coaches must be familiar with the basic rules of play.

  5. Players must be seeded and each player must know their board number.

  6. Players must play on their designated board number for the entire tournament.

  7. Schools with more than one team must have a coach for each team.

  8. Teams without a coach will not be permitted to participate.

  9. Players must stay on their designated team in their designated section.

  10. Coaches must register their school's team by the deadline.

  11. Coaches must be familiar with tournament pairing procedures.

  12. Coaches and players must know the set up of boards for each game.

  13. Coaches must be familiar with how to record and verify their team's score.

  14. Players must have their result recorded by their coach after each game.

  15. All players must know how to use and be prepared to play their games with a chess clock.

  16. Chess clocks are to be supplied by all the participating schools.

  17. All teams are expected to bring three chess clocks to the tournament.

  18. Players must not interfere in other games in any manner.

  19. Players must not seek advice from others.

  20. Players must not distract or worry their opponent in any manner.

  21. Players may speak to their opponent only in the presence of an official.

  22. Unless called upon, coaches must not interfere in any of the games.

  23. Players will immediately notify their coaches in case of a dispute.

  24. Under no circumstances are the players to argue with each other.

  25. Coaches will defer to the tournament director if they cannot resolve a dispute.

  26. Upon completion of the game, the chessboard must be left in place until the result has been recorded by the coaches.

  27. Once the result has been recorded, players must reset their boards at the end of each game.

  28. Players must quietly wait for the next round after their game is finished.

  29. Players must always display good sportsmanship.

  30. Coaches are responsible for the conduct of the players on their team.

  31. Suggestions or complaints will be dealt with after the tournament.

  32. Players not adhering to the rules of tournament play and procedure may be disqualified or have their game(s) forfeited.

  33. Coaches not adhering to the tournament rules and procedures will be asked to leave along with their team.

  34. The tournament director may adjudicate a game at any time.

  35. After 20 minutes of play, unfinished games will be adjudicated by the tournament director.

The Tournament Director's Decisions Are Final.

For more information on tournament procedure, preparation or assistance (e.g. Teacher Workshops) with your school's chess program, please contact me by email.

Friendship Chess Tournament

This is a non-competitive event that focuses on learning the basics of chess, proper etiquette, and good sportmanship. The emphasis is on acquainting the participants with the finer points of play necessary for the county championship and other formal tournaments.

Entry is limited to 100 students per session ( day), with each school entering a maximum of 25 students in a group. For example, a typical session would consist of 4 schools, each consisting of 25 students. However, due to the informal nature of the event there is a certain amount of flexibility regarding entries. Every effort will be made to accomodate schools with special circumstances.

The entry fee is $75 per school & group per session.

For further information please contact me by email.

Upcoming Tournaments

Zapatos gucci hombre, Cheap Miu Miu Handbags, Chaussures Homme Gucci pas cher